Menü Kapat

BURÇLARIN SEMBOLLERİ NE ANLAMA GELİYOR?

BURÇLARIN SEMBOLLERİ NE ANLAMA GELİYOR? | Blog - Nar Fal

Burçların Sembolleri Ne Anlama Geliyor? Koç Boğa İkizler, Yengeç, aslan başak, terazi, akrep yay, oğlak kova ve balık burcu sembolleri

Burçların Sembolleri Ne Anlama Geliyor? Gezegenlerin konumları, evler, burçlar, dereceler derken astroloji başlı başına bir harita okuma ve yorumlama sanatıdır. Bize kendimizle, hayatla ve evrenle ilgili çok şey anlatır. Ve her birimiz Zodyak’taki on iki burcu birden taşırız. Ancak modern astrolojide Güneş, diğer gezegenlerden doğum haritasındaki ağırlığı ve taşıdığı anlam olarak farklılaşır. 

Doğum haritası analizi

Doğum haritası analizi yaptırmak için uzman astrologların bulunduğu fal mekanlarına gidebilir dilerseniz fal baktırmak da isteyebilirsiniz. Yaygın olarak tercih edilen kahve falı , yıldızname, su falı , aşk falı ve tarot falı ile birlikte fal baktırmak istediğiniz zaman istediğinizi seçebilirsiniz. Ayrıca online fal olarak uzaktan fal baktırmak da mümkün.

Koç Burcu Sembolünün anlamı

Zodyak’ın ilk burcu yaşam enerjisini temsil eder ve sembolü de koçun kafasına ve boynuzlarına benzer. Ayrıca sembolün V harfine benzemesi de hayat anlamına gelir ve boynuzlar da yaşam gücünü anlatır bizlere. İlkbahar mevsiminin ilk burcu olduğundan topraktan çıkan filizleri de simgelediği söylenir. 

Boğa Burcu Sembolünün anlamı

Sembole bakış attığımızda ilk olarak bir boğayı ve onun boynuzlarını fark ederiz. İlkbahar mevsiminin ikinci burcu olarak artık filizlenme ve çiçeklenme zamanıdır. Bu boynuzlar da büyümekte olan bitkileri sembolize eder. Ayrıca Ay’ın dolunay ve hilal fazlarının resmedildiği de söylenmektedir.

İkizler Burcu Sembolünün anlamı

Semboldeki iki sütun ikiliği temsil eder. Zıt enerjilerin birlikteliği aslında Hayat Ağacı’na da benzer. Çizgiler diğer hava elementi burçlarda da görülür. İletişim, sosyallik ve zihin aktivitesini anlatır. İlk insan burcu olduğundan ötürü aslında birbirine bakan iki insan da görmekteyiz sembolde. Aynı zamanda yoldaşlık anlamına da gelir.

Yengeç Burcu Sembolünün anlamı

Yine bir ikilik gördüğümüzü düşünebiliriz ancak burada esas olarak anlatılan birleşmedir. Hem maddi hem de manevi dünyaların birleşimidir. Sembolün biçimi korunaklığı, besleyiciliği ve tıpkı yengecin kıskaçlarının sıkıca tuttuğu gibi sevgiyi tutmasını anlatır. Artık meyve vermenin zamanı gelmiştir.

Aslan Burcu Sembolünün anlamı

Aslan burcunun sembolü genel olarak kalbi sembolize eder. Kirli kanın toplandığını ve temiz kanın pompalandığını anlatır. Sembol aslında aslan yelesini gösterir. Yaratıcılık ve çocukları temsil eden bu burç Yunanca’da leon kelimesinin ilk harfi olan lambda harfinden esinlenilerek üretilmiştir.

Başak Burcu Sembolünün anlamı

Hasat zamanının burcu Başak aslında bir kuş ve insan birleşiminden oluşur. Aslında kanatları olan bir kadındır. Ayrıca sembolün M harfine benzemesi de şifa anlamına gelen medicine kelimesinin ilk harfidir. Hasatın toplanması için kullanılan orak sembolünü de görürürüz.

Terazi Burcu Sembolünün anlamı

Sembolün altındaki düz çizgi dengeyi ve maddiyatı temsil eder. “Ben” olmak yerini “biz” olmaya bırakır ve içsel adaleti simgeleyen bir terazi görünür. Ayrıca bu batan Güneş anlamına da gelmektedir. Çünkü Terazi’nin yönettiği yedinci ev Güneş’in battığı evdir. Bu burç ayakları yere sağlam basan burçtur. 

Akrep Burcu Sembolünün anlamı

Egonun bir çeşit dönüşümü olarak içe dönüşü simgeleyen Akrep burcu da şifa anlamına gelen M harfini taşır. Saklanmayı seven, kendini gizlemeyi tercih eden akrebin kuyruğunu ve iğnesini sembolde rahatlıkla görebiliriz. 

Yay Burcu Sembolünün anlamı

Basit bir şekilde ok ve yaydan oluşan bu sembol mitolojide Centaur denilen insan ve at karışımı canlıyı temsil eder. Okun nişan alması gibi Yay burçları da idealist, bağımsız ve daha fazlasını hedefleyen insanlardan oluşur. Uzaklaşmak, yeni maceralara atılmak, yeniliği keşfetmek anlamlarına da gelir.

Oğlak Burcu Sembolünün anlamı

Mitolojide bulunan oğlak boynuzlu ve balık kuyruklu bir varlık olan Pan ile özdeşleştirilmiştir. Edindiği deneyimlerle hayatı şekillendirme peşinde koşar. Olgunluk, maddi hayatta edinilen başarılar temsil edilir.

Kova Burcu Sembolünün anlamı

Edinilen bilgiyi paylaşma ihtiyacı hisseden Kova burcu sembolü özgürlüğü, suyun bilgeliğini simgeler. Basitçe suyun dalgalarını gösteren sembol, karmaşa anlamını da taşır ancak ikilik görülmez. Aslında bu rüzgârın suda yarattığı dalgalardır. Yani Kova burcunun duyguları ve mantığını ayırabilen bir burç olduğunun en güzel ifadesidir.

Balık Burcu Sembolünün anlamı

Balık burcunda da iki zıtlığın biraradalığını görebiliriz. Sembolde birbirlerine zıt yönlerde yüzmeye çalışan iki balığı görmekteyiz. Odaklanmak çok zordur ve dolayısıyla ilerleme de sağlanamaz. Aynı zamanda bu dünyadan diğer dünyaya geçişin de simgesidir.

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir