Menü Kapat

Neden Kıskanırız?

Neden Kıskanırız Sevgilimizi veya Her hangi bir insanı neden kıskanırız Kıskanma nedenlerimiz nelerdir Kıskanmak bir hastalık mıdır

Neden Kıskanırız? Sevgilimizi veya Her hangi bir insanı neden kıskanırız? Kıskanma nedenlerimiz nelerdir? Kıskanmak bir hastalık mıdır?

Neden Kıskanırız bilir misiniz? Kıskançlık ilişkilerimizde büyük rol oynar. Geçici olduğu zamanlar da vardır. İlişkinin yıpranmasına neden olup ilişkiyi bitiren kıskançlıklar da vardır. İlişkide büyük sorunlara neden olan kıskançlıklar da vardır. Peki, neden kıskanırız? Kıskanmak da sevdaya dahil midir?

İngiliz şair John Dryden’in kıskançlığı “ruh sarılığı” olarak adlandırıyor.  Kıskançlık toplumun ve dünyanın neresinden olursa olsun, nasıl farklılıklar içerirse içersin tek bir çatı altında toplayıp aynı davranışlar sergilemesine neden olan bir ruh halidir. 

Şüphe etmekle başlar. Beyinde farklı kurguların oluşması ile devam eder. Kıskançlık sevdiğimiz birisi ile ilişkili değildir. Kardeş, arkadaş, hiç tanımadığımız birileri üzerinden de olabilir. Biz, bu yazımızda sadece ilişkiler üzerindeki kıskançlıktan bahsedeceğiz. Sevdiğimiz kişileri üçüncü şahıslara karşı kaybetme korkusu, paylaşamama isteği ile beynimizde bir şüphe duygusu oluşur. Her zaman başkası tarafından gelen faktörlerle değildir kıskançlık; cansız nesnelerden dahi kıskanabiliriz.

Birbirini seven iki kişinin karşılıklı kıskançlık duygusu normaldir. İlişkilere olumlu katkılarda bulunabilir. Değer verdikleri kişiyi kaybetmemek için bir miktar motive olmaya neden olur. 

Beni kıskanıyorsa beni seviyor demektir

Aşırı kıskançlığın normal görülmesinin nedeni bazı toplumsal normlardır. Diğer milletleri bilemeyiz ama bizim toplumumuzda “seven kıskanır” diye bir aldı vardır. Bu cümle sizce doğru mu? 

Sevilen kişinin kaybedilme korkusu davranışlara ve sözlere yansıması gayet normaldir. Buna rağmen kısıtlamaya çalışmak ve karşı tarafın hareketlerini kontrol etmeye giden yol doğru değildir. Sevgi ile alakası yoktur. Psikolojik bir rahatsızlıktır. 

Kıskançlıkla nasıl başa çıkarız?

  • Duygularımızı tetikleyen duyguların gerçeklik durumunu iyice kontrol edin. Örneğin; sevdiğiniz kişinin iş arkadaşları ile arasındaki sohbetler gayet normaldir.
  • Yaşadıklarınızı sevdiğiniz kişiyle mutlaka paylaşın. Paylaşım sırasında dürüst olun. İletişim kanallarını kesinlikle kapatmayın. Aranızdaki güven ne kadar yüksek olursa bu tür sorunların üstesinden gelmenizde o kadar kolay olur. 
  • Partnerinize açık olduğunuz kadar kendinize de aynısı yapın. Kıskançlık konusunda kendinize sorduğunuz soruların cevabını verirken dürüst olun. 
  • Bir önceki ilişkinizde ya da önceki ilişkilerinizde neler yaşadıysanız artık geçmişte bırakın. Herkes aynı değil bunu unutmayın.
  • Önceki ilişkilerinizle ilgili deneyimlerinizi şimdiki ilişkinize yansıtmayın.
  • Bir türlü üstesinden gelemiyorsanız psikolojik destek alın.

Kadın ve erkekte farklı mı olur kıskançlık

Kıskançlık nedenlerinin aynı olması bu duygu durumunun yaşanmasında farklık gösterir. Kadınlarda aşırı derecede kontrol etme isteği başlar. Ağlama, mutsuzluk hali, duygu dalgalanmaları yaşanır. Erkekte ise durum farklıdır. Öfke ortaya çıkar. Gizliden takip etme eğilimleri ve sonrasında şiddete kadar varan hareketler görünür. 

Sosyal medya kıskançlık ilişkisi

İnternet üzerinde bu konuyla ilgili çokça araştırma bulabilirsiniz. Yapılan araştırmalarda kadınlar hemcinslerini daha çok kıskanırken erkekler karşı cinsi daha fazla kıskanmaktadır. Yani şunu söylemek istiyoruz; erkekler, sevgililerinin kız arkadaşlarını daha çok kıskanıyor. Kadınlar ise sevdiği erkelerin çevresindeki kızları daha çok kıskanıyor. 

Yazımızın sonuna doğru yaklaşırken değinmek istediğimiz diğer bir kıskançlık ise; başarının kıskanılmasıdır. Çevrenizde birisi terfi aldığında, başarı gösterdiğinde, daha büyük bir ev sahibi olması durumunda, yeni bir araba alınca ya da sizden daha çok para kazandığında depresif ve öfkeli oluruz. Bir tarafımız ise onun başarısız olmasını ister. Ülkemizde fal sektöründe hizmet veren tüm şirketlerin bizi kıskanmasını örnek verebiliriz. Online fal hizmeti veren en büyük şirketiz. Gerçek falcı sayımız 40’ın üzerinde olmakla beraber 7/24 hizmet vermekteyiz. Dilerseniz online fal baktırma hizmetimizden yararlanabilir dilerseniz Ankara’da bulunan merkezimizde bizi ziyaret edip istediğiniz dala baktırabilirsiniz.  Aşk falı, su falı, ateş falı, kum falı, çingene tarotu, melek tarotu ve daha nice fal çeşidi ile fal baktırabilirsiniz.

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir