Menü Kapat

Cevabı Bulunamayan Felsefi Sorular 

Cevabı Bulunamayan Felsefi Sorular | Blog - Nar Fal fal, falcı, fal cafe, fal kafe, tarot, tarot falı, online fal, en iyi fal, en iyi falcı, en iyi falcılar,

Cevabı Bulunamayan Felsefi Sorular Nelerdir?

Bilimin ulaşamadığı veya ilgilenmediği konuları felsefe konu almaktadır. Hem metafizik hem de ahlak olmak üzere pek çok farklı konu ile uğraşır. Varlığa dair olan konulara ışık tutan bir daldır. Ancak felsefenin de cevaplayamadığı bazı sorular vardır. Genelde felsefecilerin konuları bilimin ve aklın ötesinde olabilir. Bazı zor sorulara ışık tutar. Peki, felsefenin de cevaplayamadığı bu sorular nelerdir. Hadi gelin hep birlikte inceleyelim.

Neden hiçbir şey yerine bir şeyler var?

Neden bir evren var ve bu evrende bir şeyler var sorusunun bir cevabı bulunamamıştır. Varoluş amacımızın ne olduğu bilinemez. Fizik kurallarının neden var olduğu ve nasıl olduğu da bilinmeyen bir noktadır. İçinde bulunduğumuz evren neden var ve neden bizim gözlemlediğimiz gibi devam ediyor? Bu gibi sorular işleri daha fazla karıştırıyor. 

İçinde bulunduğumuz evren gerçek mi?

Bu evren gerçek mi yoksa bir illüzyon mu? Bunu nasıl algılayabileceğimizin cevabını arar. Ancak bu soruya hiçbir cevap bulunamamıştır. Gerçek derken kast edilen şey nedir? Evrenin gerçekliği pek çok filozof tarafından sorgulanmıştır. Buna net bir cevap hiçbir zaman bulunamamıştır. Eğer bir simülasyonun içinde yer alıyorsak bunu nasıl anlayabileceğimize dair net bir cevapta bulunmamaktadır.

Özgür bir irademiz var mı?

Yaptığımız eylemler bir şeylerin sonucu mu yoksa bir irademiz var mı? Çok çelişkili bir sorudur. Uzun yıllardır bu soruyu soran filozoflar soruya hiçbir yanıt verememiştir. Eğer eylemlerimiz geçmişe bağlı olan bir zincirin sonucuysa özgür irademiz yoktur. Farkında bile olmasak bu kurallara uyum sağlıyoruzdur. Olasılıklar evreninde yaşadığımız için asla bu soruya cevap verilememiştir.

Tanrı var mı?

Tanrının varlığı ya da yokluğu hakkında net bir bilgiye ulaşmak imkansızdır. Ateistler ya da inançlı kimseler aslında kendi düşüncelerinin net ve doğru olduğunu ispat edemez. Bu anlamda agnostiklerin düşüncesi çok daha mantıklıdır. Bilinmezcilik doğrudur. Evrenin içyapısı hakkında ve bunu yöneten birinin olup olmadığı hakkında bir bilinmezlik vardır. Yıllardır filozoflar tarafından sorgulanan bu soruya asla cevap bulunamamıştır.

Ölümden sonra yaşam var mıdır?

Ölen bir kişiyle iletişime geçilemeyeceği için bunun cevabını bilmek mümkün değildir. Materyalist kişilerin fikrine göre ölümden sonra bir yaşam yoktur. Ölüm gerçekleştiğinde hayatta biter. Ama bunun hiçbir kanıtı yoktur. Ölümden sonra bir yaşamın olup olmadığına dair herhangi bir kanıt yoktur. Bazı düşüncelere göre ölümden sonra tekrar tekrar yeni bir yaşam başlar. Bir başka düşünceye göre de cennet ve cehennem vardır. Lakin bu soruların cevapları asla bulunamamıştır. 

Bir şeyi gerçekten algılamak objektif olarak bakabilmek mümkün müdür?

Çevremizde olup biten her şeyi duyu organlarımızla algılıyoruz. Öznel dünyamızla eşleştirdiğimiz şeyler gerçekten de öyle midir? Bu bilinemez. Her şeyi gözlemlerimize dayanarak algılarız ancak bu herkese göre aynı mıdır? Yine filozofların uzun süreçler sonucunda cevap veremediği bir konudur.

Ahlaki sistemlerden hangisi daha iyidir?

Ne gerçekten doğrudur ya da ne gerçekten yanlıştır bilinmiyor. Doğru bildiğimiz şeyler gerçekten doğru mudur ya da yanlış bildiğimiz şeyler gerçekten yanlış mıdır? Soruların cevabı asla bulunamamıştır. Pek çok ahlaki anlayış vardır ve bunlardan hangisi doğrudur bulunamaz. Çevreye göre şekillenen ahlaki anlayışların ne kadarı anlamlıdır? Ardı arkası gelmeyen bu sorulara hiçbir zaman cevap bulunamamıştır.

Rakamlar nedir ve neden vardır?

Gün içinde çok fazla kullandığımız sayılar aslında nedir ve neden vardır? Algılanamayacak konulardan biri de budur. Rakamlar aslında gerçekte var mıdır yoksa insanlar tarafından mı uydurulmuştur? Bazı filozoflar bunun gerçek olduğunu söyler ancak asla net cevap verilemez. 

Online Fal Baktırmak İçin

Fal baktırmak için hemen siz de bize ulaşın. Online fal seçeneği ile hiçbir yere gitmenize gerek kalmadan fal baktırın. Nar Fal aracılığı ile istediğiniz her fal çeşidine hem sesli hem de görüntülü olarak ulaşabilirsiniz. Kahve falı, su falı, tarot falı, aşk falı, kül falı, durugörü, yıldızname gibi tüm çeşitlerimize online olarak baktırabilme imkanını sizlere sunuyoruz. Artık gerçek falcı aramakla uğraşmanıza ve ayağına gitmenize gerek kalmayacak. Tek tıkla bize ulaşın ve olduğunuz yerden fal baktırın.

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir