Menü Kapat

EVDEN ÇALIŞIRKEN DAHA ÜRETKEN OLMAK İÇİN İPUÇLARI

Evden Çalışırken Daha Üretken Olmak İçin İpuçları

Günümüz koşullarında artık pek çok meslek dalı uzaktan çalışma şartlarına uyum sağlamakla meşgul. Eğer ofis ortamında çalışmaya alışmışsanız bir anda evden çalışmaya başlamak sizi zorlamış olabilir; özellikle de odaklanma sorunuyla baş etmekte güçlük çekebilirsiniz. Ancak çalışma hayatınızın sürekliliğini sağlamak için yaptığınız işten keyif almanız gerekir. Bunun için de evden çalıştığınız için bu durumun avantajlarını düşünerek mutlu olmaya çalışmak kâr getirecektir.

(Fal sektöründe de uzaktan fal baktırma mevsimi çoktan başladı. Hemen hemen her fal çeşidi artık online fal olarak da hizmetinizde. Üstelik online fal telefonunuz kadar yakın. Bulunduğunuz her mekanda kendi planlarınıza göre ayarlayabildiğiniz saate göre gerçek falcı aracılığıyla online fal baktırabilirsiniz.)

Evden Çalışırken Daha Üretken Olmak İçin İpuçları

Çalışma Odanız Olsun

Çalıştığınız bir mekan olduğunda her gün nasıl oraya gitmeniz gerekiyorsa, evden çalıştığınızda da sadece çalışmak için zaman ayıracağınız bir alanınız olsun. Hatta imkanınız varsa bir odayı tamamen çalışma odası olarak da dizayn edebilirsiniz. Çalıştığınız ortamda uyumuyor olmanız çok önemli. Psikolojik olarak kendinizi çalışma mesainize hazırlamanız için bol ışık alan, ferah bir çalışma alanı sizi motive edecek ve işinize odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Odanıza alacağınız bitkiler de enerjinizi yükseltecektir.

Evden Çalışırken Daha Üretken Olmak İçin İpuçları

Evden çalışanların yaptığı en büyük hata uyanır uyanmaz bilgisayarlarının başına oturmaları. Kendilerini çalışmaya hazır hissetmeden, hatta henüz tam anlamıyla uyanamamışken çalışmaya zorlamak pek mümkün olmayabilir. İnsan beyni düzeni sever. Dolayısıyla akşamları bir sonraki gününüzü planlamanız ve çalışmaya başlama saatinizden daha erken uyanmanız sizin yararınıza olabilir. Böylelikle oluşturacağınız programla beraber de deadline gününe işleriniz sıkışmamış olur.

Uyandıktan Sonra Enerjinizi Yükseltecek Aktivitelerde Bulunun

Uyandıktan hemen sonra çalışma masanıza oturmak yerine sizi daha enerjik hissettirecek fiziksel aktiviteleri tercih edebilirsiniz. Açık havada yapacağınız kısa bir yürüyüş veya evinizden çıkmadan yapacağınız egzersizlerle birlikte güne çok daha zinde başlayacaksınız. Ayrıca vakit ayırırsanız egzersiz sonrasında da güzel bir kahvaltıyla birlikte hem mutlu olacak hem de işinize odaklanmanız daha kolaylaşacaktır.

İşe Gidiyormuş Gibi Giyinin

İş yerinize gidecek olsaydınız sabah uyanıp bir duşa girip ardından da iş kıyafetlerinizi giyerek evden çıkacaktınız. Bunu evden çıkma kısmını atlayarak yine de yapabilirsiniz. Üzerinize geçirdiğiniz iş kıyafetleriniz psikolojiniz üzerinde “iş yapıyor olduğunuz” gerçeğini bilinçaltınıza işler. Üzerinizde uyumak için giydiğiniz pijamalarınız varken işinize odaklanabilmeniz elbette güç olacaktır.

Aralıksız Çalışmayın

İşinizi yaparken vereceğiniz ufak molalara ihtiyacınız olabilir enerjiniz toplamak için. Bütün gün ev içerisinde hatta belki de iletişim olmadan çalışıyorsanız arada onar dakikalık kahve veya çay molaları vererek bilgisayarınızdan bir müddet uzaklaşmış olacaksınız. Öte yandan bütün gün hareketsiz şekilde masa başında çalışmak da çok sağlıksız olacağından, hareket etmeyi ihmal etmeyin.

Ev İşleri Yapmayın

Mesai saatleri içindeyken ev işlerine vakit ayırarak kendinizi bölmeyin. Çünkü ev işleri bitmez ve bu durum da işinizde kendinizi bölünmüş hissetmenize neden olabilir. Sonrasında tekrar işlerinize odaklanmanız zorlaşmasın.

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir