Menü Kapat

GERÇEK HAYATTAN UYARLANAN EFSANE FİLMLER

GERÇEK HAYATTAN UYARLANAN EFSANE FİLMLER

Bazı insanlar, hayatlarını adeta film tadında yaşar. Kimi hedeflerine ulaşma yolunda türlü maceralara atar kendini, kiminin doğduğu hayat şartları ve hayatın ona sunduğu şartlar altında sıkışıp kalmıştır. Kiminin aşk ilişkileri film tadındadır. Kiminin de aile meseleleri veya özgün kişilik yapıları. Hal böyle olunca film endüstrisi bu şekilde yaşamlarına sahip insanların başka insanlara ilham vermesi için de yaptıkları filmlerle Dünya’ya anlatma yolunu seçmiştir. Senaristlerinden, becerikli yönetmenlerine, oyuncularına ve teknik ekibine kadar özellikle Hollywood pek çok muhteşem film kazandırmıştır. 

Filmin gerçek hayat hikayesine dayandırılması izleyiciler içinde de farklı duygular uyandırmaktadır. Bunlar, hayata daha sıkı sıkıya bağlanmak, hedeflere ulaşmak için engelleri korkusuzca aşmak veya motive olmak, içsel huzuru, başarıyı elde etmek için bir itici güç oluşturmak olabilir.

İNSANLAR NEDEN FAL VE ASTROLOJİ İLE İLGİLENİR

İnsanlar zaman zaman hayatlarının girdabına saplanmış hissedebilir ve bu durumdan nasıl çıkabileceklerine dair çareler üretmeye çabalarlar. Bazen de onları geleceği hemen öğrenmeye iten meraklı ve sabırsız tarafları onları kehanetleri görebilen insanlarla buluşturur. Falcılık kısaca böyle ortaya çıkmıştır. Günümüzde de pek çok insan kahve falı , tarot falı , su falı , aşk falı , yıldızname gibi fal çeşitleri arasından istediklerine hem fal cafelerde hem online fal hizmetlerinden faydalanarak fal baktırmaktadırlar. Adının online fal olması sizi yanıltmasın, online fal ile telefonda gerçek falcı ile fal seansları düzenlenmektedir.    

Schindler’in Listesi

1993 yapımı ve yönetmenliğini Steven Spielberg’ün üstlendiği filmde, Oskar Schindler isimli Alman bir iş insanının Yahudileri kurtarma girişimi anlatılıyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında sahibi olduğu fabrikada Yahudileri işçi olarak çalıştırdığı için binlercesini kurtarabilmiştir. Filmi, ikon haline gelen kırmızı elbiseli minik bir kız çocuğuyla da hatırlayabilirsiniz. Pek çok dalda ödüller alan film yalnızca gerçek hayat hikayesinden uyarlanan filmler klasmanında değil tüm zamanların en etkili, muhteşem filmleri arasına girmiştir. Ayrıca filmin baş rollerindeki isimler de Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes.

Akıl Oyunları

Ünlü matematikçi deha John Nash’in hayat hikayesinden esinlenilerek yaratılmış filmde, Nobel ödüllü bu bilim insanının şizofreni hastalığıyla yaşadığı süreci izliyoruz. Üstün zekası sayesinde her zaman fark edilen bir kişilik olan Nash, çevresinde uyumlu etkileşim kuramayan biriydi. Burs kazanarak girdiği Princeton Üniversitesi’nde gerçekle hayal arasındaki bağı tamamen yitirmeye başlamış ve hastalığının etkisiyle gerçekte olmayan olaylar yaşadığını zannetmeye başlamıştır. Filmin başrollerinde Russell Crowe ve Jennifer Connelly yer almaktadır.

Sosyal Ağ

Ünlü yönetmen David Fincher imzalı 2010 yapımı film sosyal medya mecralarından Facebook’un ortaya çıkış hikayesini etkileyici bir dille bizimle paylaşıyor. Harvard Üniversitesi öğrencisi olan Mark Zuckerberg, ileride tüm dünyada iletişim devrimi yaratacak olan bir fikir üzerinde çalışmaktadır. Jesse Eisenberg, Andrew Garfield, Justin Timberlake gibi isimleri buluşturan film, büyük başarılar elde etmiştir.

Sıkıysa Yakala

Leonardo Dicaprio, Tom Hanks, Amy Adams, Martin Sheen gibi isimlerin baş rolü üstlendiği film, 19 yaşındaki Frank Abagnale Jr. isimli genç bir dolandırıcının milyonlarca dolarlık sahtekarlık hikayesi aktarılmaktadır. Filmin yönetmeni usta isim Steven Spielberg’dür.

12 Yıllık Esaret

New York’ta özgür bir siyahi olarak doğan Solomon Northup’ın, 1841 yılında kaçırılıp Washington’da 12 yıl boyunca köle olarak yaşamasını konu alan oldukça etkileyici film Oscar ödülüne de layık görülmüştür. Michael Fassbender, Chiwetel Ejiofor, Lupita Nyong’o ve Brad Pitt’in başrolleri paylaştığı filmi kaçırmamanızı öneririz.

Piyanist

Listenin en yürek dağlayıcı filmlerinden olan Piyanist, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi işgali altındaki Polonya’nın Varşova kentinde hayatta kalmaya çalışan Yahudi piyanist Wladyslaw Szpilman’ın hayatının en tüyler ürpertici kesitini anlatıyor. 2002 yapımı bol ödüllü filmin yönetmeni Roman Polanski ve başrolü de Adrien Brody’ye emanet.

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir