Menü Kapat

TARİHTEKİ SAVAŞÇI KADINLAR

TARİHTEKİ SAVAŞÇI KADINLAR

Tarih, pek çok kanlı savaşlara sahne olmuştur. Yalnız, sahne her zaman erkek savaşçılara ait değildi. Tarih boyunca cesur kadınlar da kendilerini göstermiş ve birçok alanda doğdukları toplumlara önderlik etmiştir. Dünya çapında pek çok insanın ilham aldığı bu kadın karakterler tarihin gidişatını değiştirme konusunda çok etkili olmuşlardır. Mücadele vermek sadece savaş arenasında olmaz elbette ancak bu listemizdeki kadınlar savaş alanında korkusuzca çarpışmışlardır.  

Jeanne d’Arc

Fransa topraklarından çıkan en cesur karakterlerin başında gelen Jan Dark, henüz 20 yaşına ulaşamadan hayatını kaybetmiş bir savaşçıydı. Fransız Katolik kilisesi onun hem ölüm fermanını vermiş ve ölümüne sebep olmuş hem de yaklaşık beş asır sonra onu gösterdiği kahramanlıklar neticesinde azize ilan etmiştir. Daha 16 yaşındayken kralın izniyle Fransız Ordusu’nda hizmet vermeye başlamış ve ülkesini İngilizlere karşı yapılan savaşlarda savunmuştur. 1400’lü yılların sonlarına doğru İngiliz Ordusuna yakın olan Fransız Burgonyalılar tarafından yakalandı ve engizisyon mahkemesinde ölüm cezasına çarptırıldı. On bin kişinin bulunduğu bir meydanda diri diri yakılarak son derece trajik biçimde öldürülen Jan Dark, bugün hala cesareti ve savaşçı karakteriyle tarihin sonsuza kadar yaşayacak kişilikleri arasında yerini almıştır.

Grace O’Malley

İrlandalı korsan Grace O’Malley, 1500’lü yıllarda yaşamış ve oldukça mücadele dolu bir hayatı olan O’Malley, babasının ölümünden sonra O Maille klanını yönetmiştir. Hem kendi İrlandalı halkı hem de İngiliz düşmanları tarafından saygı duyulan bir kişilik olan bu kadın savaşçı, rivayete göre doğum yaptıktan hemen sonra bile mürettebatının başına geçmiştir. Uzun yıllara yayılan ömrünü “Korsan Kraliçe” lakabıyla, ülke sınırlarına ve gemisine yaklaşanlardan vergi ödemelerini talep ederdi ve para ödemeyenler de muhakkak cezalandırılırdı.

Zenobia

Eşi ve üvey oğlunun öldürülmesinden sonra üçüncü yüzyılda Suriye topraklarında yer alan Palmira Krallığı’nın başına geçmiştir. Ülke topraklarını Mısır ve Anadolu’ya kadar genişletmeyi başaran ve kendi askerleriyle birlikte at sürmesi ve savaşması dolayısıyla “Savaşçı Kraliçe” olarak da anılmaktadır. Romalı süvariler tarafından esir düşerek altın zincirlere vurulmuştur ancak sonrasında sürüldüğü topraklarda rahat bir yaşantısı olmuştur.

Lozen

Dövüşebilen ve at sürebilen kadın savaşçı Loren, 1870’lerde Amerikan kuvvetleri tarafından  erkek kardeşi Victorio ile birlikte alıkonuldukları toplama kampından birtakım insanla birlikte kaçmayı başardı. Savaşın en ateşli geçtiği New Mexico topraklarında Amerikan işgalcilerle savaştı ve yerli halkın sevgisini kazandır. Güçlü bir stratejik zekaya sahip olmasıyla düşmanlarının yerini ve taktiklerini sezebiliyordu. Ancak abisi öldürüldükten sonra o da savaş esiri olarak yakalandı ve veremden vefat etti.

Khutulun

1200’lü yılların ortasında sonlarına kadar Moğolistan’a hükmeden Khutulun çok iyi bir okçu, güreşçi ve at biniciydi. Hatta o kadar iyi güreşebiliyordu ki pek çok kuvvetli erkeği yenebiliyordu. Babasının yanında savaşlara katılarak Çin istilasına yönelik üstün başarılar elde etti ve halk üzerinde büyük bir etki alanı yarattı.

Birinci Artemisia

Milattan önce beşinci yüzyılda bugünkü Türkiye topraklarında yer alan Halikarnas’a hükmeden Artemisia, tarihte bilinen ilk kadın amiraldir. Çok zeki bir savaşçı olan Artemisia, tarihte ilk deniz savaşı olarak gösterilen, yunanlar ve Persler arasındaki Salamis Deniz Savaşı’nda savaştı. Bu kadar savaşçı olan bu tarihi karakter, beklenemeyecek şekilde savaş arenasında değil yaşadığı aşk acısı dolayısıyla intihar ederek yaşamına son vermiştir.

(fal Santrali çatısı altında toplanan farklı fal markaları ile fal çeşitleri günün her saatinde ve haftanın her gününde fal baktırmak için randevu alabileceğiniz şekilde hizmet vermektedir. Telefonla veya WhatsApp hattı üzerinden asistanlarımız aracılığıyla, istediğiniz fal markası için fal seansı talep edebilirsiniz. Ayrıca online fal için de en doğru adres Fal Santrali’dir. Dileğinize göre seçeceğiniz bir gerçek falcı sizlere bulunduğunuz her ortamdan online fal hizmeti sunabilmektedir.)

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir