Menü Kapat

HİTİTLERDE FAL

HİTİTLERDE FAL | Blog - Nar Fal

HİTİTLERDE FAL

İnsanlar, bugün olduğu gibi geçmiş yıllarda da geleceğe, bilinmeyene merak duyuyorlardı. Bu nedenle fal ortaya çıkmıştır. Fal, o yıllarda pek çok farklı şekilde bakılıyordu. Günümüzdeki fal çeşitlerine oranla çok daha farklı ve ilginç fal çeşitleri bulunuyordu. Bu fal çeşitleri her toplum için bambaşkaydı. Kullanılan malzemeler farklıydı. Bunun dışında aynı toplum içinde bile pek çok kahin değişik yöntemlere başvurmaktaydı. Kahinler, çok önemli kişilerdi. Devlet adamları bile onlara danışarak işlerine devam ediyordu.

Diğer toplumlarda olduğu gibi Hititlerde de fal oldukça yaygındı. Hitit kralları da fala çok önem veriyordu. Bu dönemde fala bakılmadan önce bir soru soruluyordu. Daha sonra hangi fal çeşidine bakılıyorsa ona uygun işlemler yerine getiriliyordu. Soruya ise evet ya da hayır cevabı veriliyordu.

HİTİTLERDE FAL | Blog - Nar Fal
HİTİTLERDE FAL | Blog – Nar Fal

Karaciğer Falı Nedir?

Anadolu kökenli bir fal çeşididir. Özellikle eski Babil döneminde oldukça yaygındır. Karaciğer falında öncelikle bir hayvan kurban edilirdi. Ardından herhangi bir zarar vermeden dikkatlice karaciğer çıkarılırdı. Şekline ve rengine bakılarak iyi ya da kötü yorumlar yapılırdı. Özellikle yerleşik hayata geçen toplumlarda bu yöntem çok kullanılırdı. Hayvanlarla içli dışlı bir hayat sürdürüldüğü için organlarında meydana gelen değişiklikler hemen fark edilirdi. Bu yöntem Hitit döneminde de oldukça popülerdi. Bu faldan yola çıkılarak gelecek hakkında yorum yapılırdı.

Kuş Falı Nedir?

Anadolu kökenli olan bu fal İtalya’ya kadar yayılmıştır. Kuş falında göçmen kuşların hareketlerinden yola çıkılarak tahminler üretilirdi. Ortalama 40 göçmen kuşun hareketleri gözlemlenirdi. Bu falan bakan kişiler Yeşilırmak ve Kızılırmak vadisi civarına giderek bu kuşları izliyordu. Ayrıca Bafra, Ceyhan, Seyhan ve Göksu deltasında da gözlemlerine devam ediyorlardı. Fallara görüldüğü üzere pek çok farklı şekilde bakılıyordu. Hayatını buna adayan kişiler tarafından gelecek tahminleri söyleniyordu.

Su Yılanı Falı Nedir?

Tamamen özel amaçla yapılan ve farklı alanlara doğru giden havuzlar bulunuyordu. Bu havuzlara atılan yılanların gittiği yön izleniyor ve buna göre fal bakılıyordu. Hitit döneminde çok yaygındır.

Güneş Tutulması Falı Nedir?

Doğa olaylarının iyi veya kötüye yorumlanmasından oluşan bir faldır. Herhangi bir malzeme gerekli değildir. Hititler, astronomiye oldukça meraklıydı. Bu nedenle Hitit döneminde popüler olan fallardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. O dönemde gündüz aniden ışığın yok olması dehşet verici bir olay olarak algılanmıştır. Bu nedenle fal bakmaya ihtiyaç duymuşlardır. 

Bunun dışında doğum falı da bulunmaktadır. Ancak bu falda da herhangi bir malzemeye ihtiyaç duyulmaz. Kadının doğum esnasında yaşadıklarından ve bebeğin doğum şeklinden yola çıkılarak yorum yapılmaktadır. Yine Hitit döneminde oldukça fazla bakılan bir fal çeşididir. Ay falına da aynı şekilde malzemeye ihtiyaç duyulmadan bakılmıştır. Tamamen doğal hareketler yorumlanmıştır. 

(İstediğiniz fal çeşitleri arasında seçeceğiniz her fal online fal olarak da hizmet vermektedir. Telefon üzerinden bağlandığını online burç yorumu falcı size online fal servisleri imkanıyla tüm sorularınıza yanıt verecektir. Daha önce denemediyseniz online fal hizmetinin avantajlarından faydalanabilirsiniz. İsminin online fal olması sizi yanıltmasın; online falcı da gerçek falcı olarak fal bakımı yapmaktadır.)

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir