Menü Kapat

Türk İslam Kültüründe Fal

Türk İslam Kültüründe Fal | Blog - Nar Fal

Türk İslam Kültüründe Fal

Türk İslam Kültüründe Kullanılan Fal Çeşitleri Nelerdir?

Pek çok toplum eski zamanlardan beri farklı fal çeşitlerini denemiştir. Bakıldığında her bir toplumun kendine ait bir fal çeşidi olduğu görülmektedir. İlk medeniyetlerden günümüze kadar gelen bu fal yolcuğunda eski Türk İslam toplumlarına ait fal çeşitleri karşımıza çıkar. Hem İslam’dan önce hem de İslam’dan sonra bakılan çeşitli fallar bulunur. 

Günümüzde popüler hale gelen kahve falı, tarot falı, iskambil falı, ateş falı, melek falı gibi falların tarihi buralara dayanmaktadır. Fal çeşitlerinin her birinde başka malzemeler kullanılır. Toplumlar aynı fal türünde bile farklı malzemeleri kullanmıştır. Her toplumun falcısı farklı ve bu konuda uzmandır. Peki, Türk İslam kültüründe ortaya çıkan fal çeşitleri nelerdir ve nasıl yapılır gelin hep birlikte bunu inceleyelim.

Kitap Falı

Kitap falının uygulanması için ünlü ve ermiş bir kişinin kitabından faydalanılır. Özellikle Mevlana’nın kitapları bu falda fazlasıyla kullanılmıştır. Kitap alındıktan sonra ona odaklanılır ve herhangi bir sayfa açılır. Açılan sayfada çıkan cümleler yorumlanır.

Yıldız Falı

Gökyüzü her daim insanların dikkatini çekmiştir. Özellikle eski dönemlerde bulunan insanlar gökyüzüne epey ilgi göstermiştir. Zaten astrolojinin tarihi de çok eski dönemlere dayanmaktadır. Yıldız falında yıldızların ve diğer gök cisimlerinin hareketlerine dikkat edilir. Bu hareketlerden yola çıkılara birçok yorum yapılırdı. Şuan bilinen yıldıznamenin tarihi de bu dönemlerden gelmektedir.

Aşık Kemiği Falı

Aşık kemiği, hayvanlarda bulunan oyluk kemiğinin esnekliğini sağlayan kısımdır. Şekli tıpkı dikdörtgene benzer. O dönemin uzman ve gerçek falcıları bu kemiği ya havaya atar ya da yerde yuvarlardı. Kemiğin belli bir yönünün gelmesi olumlu anlamlara geliyordu. Gelen yöne göre falcı, farklı yorumlarda bulunuyordu.

Kürek Kemiği Falı

Genelde Kırgızlar, Kazaklar, Araplar, Moğollarda kullanılan bir yöntemdir. Ayrıca eski Yunan’da da oldukça popüler bir hale gelmiştir. Fal konusunda uzman olan kişiler, tamamen bu iş için özel olarak yapılan bir ocakta işlemi gerçekleştirir. Kürek kemiği, ocakta iyice kızgın hale getirilir. Ardından üzerinde oluşan çizgilerin şekline bakılır. Bu şekillerden yola çıkılarak da geleceğe dair yorumlar söylenirdi.

Kumalak Falı

Bu fal için özellikle 41 adet kumalak gereklidir. Bu taş, nohut, fasulye vb. bir malzeme olabilir. Malzeme belirlendikten ve bundan 41 adet alındıktan sonra falcı tarafından karıştırılır. Tamamen rastgele olacak şekilde dizilir. Ayrıca bu işlem tek bir defa yapılmaz. Art arda birkaç defa malzemeler karıştırılır ve dizilir. Her seferinde oluşan şekil için farklı bir yorum yapılır. 

Remil (Kum Falı)

Gerekli olan en önemli malzeme kumdur. Yapılacak alanın temiz olması şarttır. Kumun üzerine bazı çizgiler ve noktalar çizilir. Bu şekillere bakılarak yorumlar yapılır ve tahminler yürütülür. Ayrıca bu oluşturulan şekillerin burçlar ve yıldızlarla bağlantısı kurulur. Bağlantı aracılığı ile de yorumlar yapılır. 

Kıyafet Falı

Kıyafet falında tamamen kişinin dış görünüşüne odaklanılır. Kişinin duruşu, kıyafeti, tavırları, yüz şekli, vücut şekline bakılır ve bu şekilde karakteri analiz edilir.

Kur’a Falı

Aslında zar falına benzeyen bir çeşittir. Zara benzeyen bir taşın her tarafına farklı şekiller çizilir. Şekil çizilen bu taşlar rastgele atılır. Hangi taraf üstte çıktıysa bu tarafın üzerinde bulunan şekle göre tahminler söylenir.

Türk İslam Kültüründe Fal | Blog - Nar Fal
Türk İslam Kültüründe Fal | Blog – Nar Fal

Eğer siz de fal baktırmak istiyorsanız Nar Fal’a ulaşarak detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. İstediğiniz fal çeşitleri arasında seçeceğiniz her fal online fal olarak da hizmet vermektedir. Telefon üzerinden bağlandığını online burç yorumu falcı size online fal servisleri imkanıyla tüm sorularınıza yanıt verecektir. Daha önce denemediyseniz online fal hizmetinin avantajlarından faydalanabilirsiniz. İsminin online fal olması sizi yanıltmasın; online falcı da gerçek falcı olarak fal bakımı yapmaktadır. Ateş falı, tarot falı, katina falı, el falı, kahve falı, iskambil falı, su falı seçeneklerinden de faydalanabilirsiniz. Doğum haritası yorumlama işlemi için de bize ulaşmayı unutmayın.

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir