Menü Kapat

İNTERNET VE MEDYANIN YARATTIĞI ALGI BOZUKLUKLARI

İNTERNET VE MEDYANIN YARATTIĞI ALGI BOZUKLUKLARI | Blog - Nar Fal

İNTERNET VE MEDYANIN YARATTIĞI ALGI BOZUKLUKLARI

Yaşadığımız modern zamanlarda teknolojinin hızla evrildiği ve bizleri de içine çektiği devasa dönüşümlere hepimiz uyum sağlamakta zorlanabiliyoruz. Yaşantılarımızın neredeyse olağan şartlar dışında hız kazanması gerçek ile sanal arasındaki farkları da zaman zaman karıştırmamıza neden olabiliyor. 

Dijitalleşme Online Fal da Yarattı

Artık alışverişlerimizden sağlık sistemine, finansal durumlarımızın takibinden sosyalleşme tarzımıza kadar her şey dijitalleşmiş durumda. İnternete bağlantınız varsa kendinizi gerçek dünyanın sanal kucağına bırakıyorsunuz. Zaman zaman işlerimizi kolaylaştıran bu gelişmeler elbette falcılık sektöründe de kullanılır hale geldi. Aklınıza fal baktırmak düştüğünde artık fal kafelere gitmek zorunda değilsiniz çükü bir gerçek falcı sizinle telefon üzerinden de online fal baktırabilirsiniz. Her nerede olursanız olun online fal baktırabilir ve aklınızdaki soru işaretlerine cevaplar bulabilirsiniz.

Yeni Medyanın Sebep Olduğu Algısal Farklılıklar

Belki aramızda aşağıda sıraladığımız algısal değişiklikleri yaşayanlarınız vardır. Çok ciddi boyutlara ulaşmadan kendinizdeki bu değişikliklerin farkında olabilir ve önleminizi alabilirsiniz. Dijital detoks akımlarına katılabilirsiniz. Kendinizi yeni medyaya tamamı ile teslim etmeyin ve “bir şeyler kaçırıyormuş” hissiyatına kapılmamaya çalışın.

Truman Show Yanılgısı

Ünlü oyuncu Jim Carrey’nin başrolünde olduğu 1998 yapımı Truman Show isimli filmi bilirsiniz. Bay Truman, hayatının kayıt altına alındığını ve televizyondan canlı yayınlandığını bilmeden yıllarca bu şekilde yaşamış ve sonrasında bütün hayatının bir yalandan ibaret olduğunun farkına varmıştır. Gerçek hayatta da aynı bu şekilde başkaları tarafından bütün hareketlerinin izlendiğine inanan insanlar mevcuttur. Dünya üzerinde genellikle beyaz erkekler arasında görülen bu sendrom insan hayatını zorlaştıran ve tedavi gerektiren bir bozukluktur.

İNTERNET VE MEDYANIN YARATTIĞI ALGI BOZUKLUKLARI | Blog - Nar Fal
İNTERNET VE MEDYANIN YARATTIĞI ALGI BOZUKLUKLARI | Blog – Nar Fal

Münchausen Sendromu

İlgi görmek için büyük sıkıntılar ve hatta hastalıklar yaşadığını iddia eden ve bunu istikrarlı bir şekilde sürdüren insanların yaşadığı sendromun adı Münchausen. İnternet üzerinden sosyal medyayı sallayan ve türlü hastalıklarla mücadele ettiğini iddia eden ve sonrasında bunun yalan olduğunun ortaya çıktığı insanlar olduğunu duymuşsunuz veya bizzat şahit olmuşsunuzdur. Bu tip insanların sırf ilgi görmek için neden bu şekilde davrandıklarını aklınız almayabilir. Ancak psikolojik rahatsızlıkları mantıksal çerçeveye oturtmaya çalışmak yerine sebeplerini çözerek anlamlı tedavi süreçlerine başlamak gerekir.

Vasat Dünya Sendromu

Gün içerisinde sosyal medyadan, televizyondan veya radyodan daha çok kötü içerikli haberlere maruz kalıyoruz. Bunun sürekliliği de bizde sanki Dünya üzerinde iyi hiçbir şey kalmamış, bütün insanlar art niyetliymiş gibi bir algı yaratıyor. Dolayısıyla hayata bakış açımız daha çok güvensizleşiyor ve geleceğe dair umudumuzu da kaybedebiliyoruz. Bunun devamı depresyon gibi ciddi psikolojik hastalıklara da yol açabileceğinden kendimizi arada bu tür olumsuz haber sağanağından kurtarmamız gerekir.

Paris Sendromu

Paris sendromu kısaca büyük bir hayal kırıklığının adıdır. Film sektörünün, müzik endüstrisinin, sosyal medyanın yarattığı Paris algısı ile hali hazırda gerçek Paris’in birbiriyle eşleşememesi sonucu yaşanan büyük bir sendromdur. Medyanın bize gösterdikleri ile gerçekte gördüklerimiz arasındaki fark kandırılmış hissiyatına sebep oluyor. Özellikle de sosyal medyada güzellik algısının bozulmasına neden olan bu durum üzerinde durulması gereken oldukça ciddi bir durumdur.

Konversiyon Bozukluğu

Aynı gruba dahil olan insanların benzer davranışlar sergilemelerinin ismi olan konversiyon bozukluğunda insanların sıkça maruz kaldığı davranışlar bulaşıcı nitelikte olabiliyor. Özellikle de sosyal medyada takip ettiğimiz influencerların taklitçilerini de günlük yaşantımızda sıkça görmekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonTELEFON ET