Menü Kapat

Kemik Falını Duymuş muydunuz?

Kemik falı, kemik falını duydunuz mu, duymuşmuydunuz, fal baktır, fal bakan falcılar, kemik falcısı, falı, falcı

Kemik Falını Duymuş muydunuz? Kehanet için kemiklerin kullanımı, binlerce yıldır dünyadaki kültürler tarafından gerçekleştirilmiştir. Birkaç farklı yöntem olsa da, amaç genellikle aynıdır, kemiklerde görüntülenen mesajları kullanarak geleceği tahmin etmek.

Tarihler boyunca birçok  gerçek falcı özellikle sezgilerini kullanmak yoluyla bazı materyaller kullanarak fal bakmıştır. Bir falcının gerçek falcı olarak nitelendirilmesinin birincil koşulu sezgilerinin kuvvetli olmasıdır. Bunun yanında bir gerçek falcı dilediği şekilde fal çeşitleri için yardımcı kaynaklar kullanabilir veya durugörü yöntemini seçebilir. Kemikler de çok eski dönemlerden bu yana kullanılan fal materyallerinin arasında sayılır.

KEMİK FALI NEDİR VE NASIL BAKILIR?

Kökenleri antik çağlara kadar dayanan kemik falına  hem batı hem de doğu kültürlerinde rastlanmıştır. Doğuda bu fala genellikle yırtıcı hayvanların kemik zarlarına çizilen motiflerle oluşturulan materyal bir miktar yüksekten atılarak bakılır.

Batı medeniyetinde ise bir dilek dileniyor ve gerçek falcı tarafından kemikler yere atılıyordu. Kemiklerin düşme pozisyonuna göre de dileğin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine dair yorumlar yapılıyordu. 

ÇEŞİTLİ KÜLTÜRLERDE KEMİK FALI

Bazı toplumlarda kemikler yakılır ve şamanlar veya rahipler tarafından kullanırdı. Onların kullandığı yöntem yeni kesilmiş bir hayvanın kemiklerinin kullanılmasını içeriyordu. Shang hanedanlığı döneminde Çin’in bazı bölgelerinde, büyük bir öküzün kürek kemiği kullanılırdı. Kemiğin üzerine sorular yazılırdı, ateşe konulurdu ve ısıdan kaynaklanan çatlaklar gerçek falcı tarafından yorumlanırdı.

Keltlerin de bir tilki veya koyunun kemiğini kullanarak benzer bir yöntem kullandıklarına inanılıyor. Ateş yeterince yüksek bir sıcaklığa ulaştığında, kemikte çatlaklar oluşurdu ve bunlar eğitim almış sezgisi güçlü kişilere gizli mesajlar verirdi.

Bazı Moğol kabilelerinde, her bir kemiğin yanlarında farklı işaretler bulunan dört kenarlı kemikler bir kerede yere saçılırdı.

KEMİK FALINDA KEMİK KULLANMAK ŞART MIDIR?

Şayet hayvan kemiklerinin kullanılmasına karşı etik itirazlarınız varsa, onları kullanmak zorunda değilsiniz. Küçük eşyalar veya biblolarla da kemik falı bakılabilir. Esas mesele sezgilerin kullanılması yoluyla fal yorumlamaktır.

Hatta bazı toplumlarda kemik falı kemik sepeti adı altında hazırlanan materyallerle bakılır. Genellikle kemikler, kabuklar, taşlar, madeni paralar, tüyler vb. gibi diğer nesnelerle karıştırılır ve bir sepet, kase veya kese içine yerleştirilir. Daha sonra bir hasırın üzerine ya da sınırları çizilmiş bir daireye saçılırlar ve görüntüler okunur. Bu, bazı Amerikan Hoodoo geleneklerinde ve ayrıca Afrika ve Asya falcılık sistemlerinde bulunan bir uygulamadır. Tüm kehanetlerde olduğu gibi, bu sürecin çoğu sezgiseldir ve bir çizelgede işaretlediğiniz bir şeyden ziyade, evrenden veya zihninizin size sunduğu ilahi olandan gelen mesajları okumakla ilgilidir.

KEMİK FALINI DUYMUŞ MUYDUNUZ? | Blog - Nar Fal
KEMİK FALINI DUYMUŞ MUYDUNUZ? | Blog – Nar Fal

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir