Menü Kapat

KİLO VEREMİYORSANIZ BUNLARA DİKKAT EDİN

KİLO VEREMİYORSANIZ BUNLARA DİKKAT EDİN | Blog - Nar Fal

Kilo vermeye çalışırken o kadar uğraşmamıza rağmen tartıdaki sayının değişmemesi veya gelişimin çabalarımızın daha gerisinden gelmesi için canımızı sıkıyor. Kilo vermek zaman alan bir süreçtir ve demoralize olup vazgeçmek tekrar başa dönmemize sebep olabilir. Fakat belki de farkında olmadan yaptıklarımızla süreci kendimiz zorlaştırıyor olabiliriz.

(Bugün fal baktırmak isterseniz evinizden çıkmadan da gerçek fal baktırabilirsiniz. Artık online fal hizmetleri de oldukça revaçta ve fal baktırmak üstelik gerçek fal baktırmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Siz de fal baktırmak için online fal baktırmayı deneyebilirsiniz.) 

Kalorilere Takıntılı Olmak

Aynı kaloriye sahip besinlerin vücudumuzda farklı etkileri vardır. dolayısıyla her kalori için birbirine eşittir diyemeyiz. Evet, kilo vermenin birincil hedefi aldığımız kaloriden daha fazlasını yakmaktır ancak bunu yaparken uzun vadede ihtiyacımızdan daha az miktarda kalori alırsak, vücut kendisini savunmaya çeker. Ve alınan kalori az olduğundan enerji harcamamaya çalışır. Bu da, kilo vermenin yavaşlamasını ve hatta durmasına sebep olur.

Yetersiz Su Tüketimi

Besinlerin sindirimi açısından en büyük öneme sahip olan yeterli su tüketimi cinsiyete, yaşa ve kişinin kilosuna, aktivite seviyesine göre değişiklik gösterir. Yetişkin bir birey için her 9 kiloya 1 bardak su içilmesi önerilir. Vücut susuz kaldığında bağırsakların işlevi yavaşlar ve bu da kilo vermede zorluk yaratır.

Fiziksel Aktiviteyi Önemsememek

Egzersiz yapılmadan kilo vermek kalori açığı yaratıldığı sürece elbette başarılabilir. Ancak egzersiz olmadan kas kütlesinden de kayıplar yaşanır. Kas kütlesi azaldıkça da kilo vermek zorlaşır. Haftada 3-4 gün ve en az 30 dakikalık egzersizler metabolizma hızınıza olumlu etki eder ve kilo vermeniz kolaylaşır.

Kalitesiz Uyku

Yetişkin bir bireyin günlük uyku ihtiyacı 6 ila 9 saat arasında değişir. Yetersiz uyku vücut fonksiyonlarının bozulmasına sebep olacağından vücut daha fazla enerjiye ihtiyaç duyabilir. Bu da, daha fazla yiyecek tüketmek anlamına gelir. Ayrıca açlık ve tokluk hormonları da uyku düzeniyle birlikte değişkenlik gösterir.

Hastalık Varlığı

Kronik ve genetik hastalıklar, kilo verme sürecini en çok etkileyen faktörlerin başında gelir. İnsülin direnci, haşimato hastalığı, polikistik over sendromu gibi hormonal bozukluklar yaratan rahatsızlıklar kilo vermeyi zorlaştırır. Bu hastalıklara yönelik bir beslenme programıyla kilo vermek mümkündür.

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir