Menü Kapat

CİLT YAŞLANMASINA SEBEP OLAN ALIŞKANLIKLAR

CİLT YAŞLANMASINA SEBEP OLAN ALIŞKANLIKLAR

CİLT YAŞLANMASINA SEBEP OLAN ALIŞKANLIKLAR

Beslenme alışkanlıklarımız, Güneş ışınları, yaşam tarzımız, yeterli seviyede uykudan istifade edememek, sıvı tüketiminin azlığı, çevresel koşullar, stres gibi faktörler sebebiyle cildimiz oldukça yıpranıyor. Yalnız bununla kalmıyor bazı kalıcı cilt sorunlarına da yol açıyor. İnce kırışıklıklar, cilt lekeleri ve renk tonu eşitsizlikleri, kılcal damarların daha görünür hale gelmesi gibi dermatolojik rahatsızlıklar ortaya çıkıyor. Uzun vadede cildimizi hırpalayan etkenler cilt kanserine kadar gidebilecek sorunlara götürebilir ne yazık ki. Cildimizi ne kadar erken düşünmeye başlarsak ileriki yaşlarımızda yaşayabileceğimiz olası cilt problemlerini o kadar öteleyebiliriz.

(Aklında fal baktırmak gibi bir düşünce varsa fal çeşitleri içinden yaygın olarak tercih edilen tarot falı , kahve falı , yıldızname, aşk falı veya su falı yanında ateş falı, Numeroloji analizi, kum falı, kül falı, taş falı gibi fallara da baktırabilirsiniz. Ayrıca istediğiniz fala online fal servislerinden de faydalanarak bir gerçek falcı aracılığıyla fal baktırabilirsiniz. Karıştırmamanız gereken nokta online fal ile sanal fal arasındaki farklardır. Sanal falda yapay zeka kullanılırken online fal gerçek falcı ile bakılır.)

Cildi Yaşlandıran Alışkanlıklar

Hava kirliliği, diğer çevresel koşullar dışında bizim elimizde olan ve cildimizin yaşlanmasına neden olan birtakım alışkanlıklarımız da olabilir. Şimdi gelin hep birlikte bunların ne olduğuna bakalım.

Güneş Işınlarına Fazlaca Maruz Kalmak

Dermatologların cilde en çok zarar veren faktörlerin başında saydığı Güneş ışınları, yalnızca cildin üst tabakasına değil, daha derin tabakalarına da ulaşır. Dolayısıyla Güneş’in verdiği zararlar daha kalıcı ve ciddi hasarlara yol açar. Özellikle yaz aylarında saat 10:00 ile 16:00 arasında Güneş’ten kaçınmak gerekir. Doğru bir güneş kremi, güneş gözlüğü, şapka ve şemsiye kullanarak cildimizi korumayı ihmal etmemeliyiz.

Güneş Kremi Kullanmamak

Dünya üzerindeki tüm dermatologların hemfikir olduğu bir konu varsa o da en iyi yaşlanma karşıtı ürünün güneş kremi olduğudur. Ancak güneş kremi tercih ederken hem cilt tipinizi hem de güneş kreminin içeriğinde kullanılan kimyasalları veya mineralleri dikkate almalısınız. Örneğin; cildiniz yağlı ise ve yağlı ciltlere uygun bir krem kullanırsanız yağ butonları, sivilceler, gözeneklerin tıkanması ve siyah noktalar gibi cilt sorunlarıyla baş etmeniz gerekebilir. Bunun yanında güneş kreminin kullanım miktarı da çok büyük öneme sahiptir. Piyasada gerçekten etkin biçimde Güneş ışınlarından koruyan kremlerin Türkiye şartlarında pahalı olduğunun farkındayız ancak güneş kremi ile Güneş’ten korunmak için elimizi korkak alıştırmadan bolca sürmemiz gerekir. Ve elbette iki saatte bir yenileme şartıyla.

Güneş kremi seçiminde bir diğer dikkat edilmesi gereken husus da SPF denilen güneş koruma faktörüdür. SPF sayısı arttıkça Güneş’ten korunma süreniz artar. Bu sebeple yaz aylarında 50+ faktörlü kremler kullanırken kış mevsiminde bunu düşürebilirsiniz ancak çok da 30+’nın altına da düşmemeye özen göstermek gerekir.

Temizlik ve Nemlendirme Adımını Atlamak

Cilde yapılabilecek en büyük kötülüklerden biri de gündüz saatlerinde yaptığımız ve uzun saatler cildimizin yüzeyinde kalan makyajı temizlememek. Cilt tipinize uygun şekilde seçeceğiniz temizleyici jel, krem veya köpük gibi ürünleri sabah akşam kullanmanız gerekir.

Ayrıca cilt bakımının en önemli adımlarından olan nemlendirici kullanmayı da atlamak kötü alışkanlıklar arasında sayılabilir. Gün içerisinde ne kadar çok sıvı tüketirsek tüketelim, cildimizin ihtiyaç duyduğu nem dışarıdan kullanabileceğimiz nemlendiriciler aracılığıyla sağlanabilir.

Yanlış Beslenme

Kızartmalar, işlenmiş et ürünleri, paketli ve fazla yağlı-tuzlu besinler, fazla şeker kullanımı cilde içeriden verebileceğimiz zararların başında geliyor. Bunun yanında alkol ve sigara gibi zararı yadsınamaz kötü alışkanlıklar hem vücudumuza hem de cildimize yapabileceğimiz büyük kötülüklerin başında.  

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir