Menü Kapat

Evren Hakkında İlginç Bilgiler

Evren Hakkında İlginç Bilgiler | Blog - Nar Fal

Evren Hakkında İlginç Bilgiler

Evrenin Bilinmeyen Yönleri Nelerdir?

En Büyük Yıldız

Stephenson, en büyük yıldız olarak bilinir. Bizim en iyi bildiğimiz yıldız olan Güneş’in ortalama 2150 katıdır. Çapı 3 milyar kilometredir. 

Galaksiler

Evrende milyarlarca galaksi bulunur. Her galaksinin içinde de milyarlarca yıldız yer alır. Ancak buy keşfedilen kısımdır. Daha keşfedilmeyen pek çok galaksi vardır. 

Dünya’da Bulunan Sular

Dünyada bulunan bütün sular bir araya getirilseydi çapı 1400 kilometre olurdu.

Güneş Işınlarının Dünyaya Ulaşma Hızı

Güneş ışınlarının dünyaya gelmesi süresi 8 dakikadır. Bir gün eğer güneş kararırsa bunu ancak 8 dakika sonra fark edebiliriz. 

Tatlı Su Oranı

Dünya üzerinde sıvı halde bulunan tatlı su oranı sadece %0.77 ‘dir. Eğer katı olan buzullar sayılırsa bu oran artacaktır. 

Işık Hızı

Işık hızı saniyede 300.000 metre yol almaktadır. Ancak Samanyolu Galaksisi çok büyüktür ve ışık hızıyla galaksi dışına ulaşmak 100.000 yıl sürecektir.

Jüpiter’in Ağırlığı

Jüpiter diğer gezegenlere oranla çok daha ağırdır. Hatta diğer tüm gezegenlerin ağırlığının toplamı, Jüpiter’in ağırlığını geçemez. Bunun dışında Jüpiter’in bir özelliği saha vardır. Adeta Güneş sisteminin süpürgesi gibidir. Tüm meteorları ve kuyruklu yıldızları kendine çeker. Jüpiter olmasaydı Dünya üzerine meteor düşme ihtimali artardı.

Yıldızlar

Evrenin her yerinde her saniye bir yıldız patlamaktadır. Patlayan her yıldız ise farklı bir çalışma aşanını ortaya çıkarır. Ayrıca her gün az az 275 milyon yeni yıldız da oluşmaktadır. Yıldızlara verilen isimler, büyüklük oranlarına göre belirlenir. 

Gaz Bulutu

Dünya’dan tam 10.000 ışık yılı uzakta bir gaz bulutu bulunur. Oldukça geniş bir alan kaplayan bu bulut, içerisinde tamamen alkol bulundurur.

Dünyanın Boyutu

Eğer Dünya küçültülebilseydi ve bir bilye boyutuna getirilebilseydi kendi içinde karadelik oluştururdu. 

Karadelikler

Karadelikler aslında ölen yıldızların oluşturduğu kalıntılardır. Soğuk olduğu bilinen bu kalıntıların çekim gücü çok büyüktür. Bununla birlikte karadelikle her galakside vardır. Bizim bulunduğumuz Samanyolu Galaksisinde de karadelik bulunmaktadır. Eğer bir karadelikten dışarı baksaydık tüm evreni tek bir nokta halinde görebilirdik. 

Olympos Dağı

Mars’ta bulunan Olympos Dağı, Dünya’nın en büyük dağı olan Everest’ten tam 3 kat büyüktür. Hatta bu büyüklüğü nedeniyle dağın zirvesi Mars gezegeninin atmosferinden dışarı çıkar.

Dünyanın Dönme Hızı

Dünya kendi etrafında döner. Bu dönüş hızı ise her yüzyılda bir biraz daha yavaşlamaktadır.

Samanyolunda Bulunan Yıldızlar

Yapılan araştırmaların sonucunda çıkan tahminlere göre Samanyolu Galaksisinde ne kadar yıldız olduğu tahmininde bulunulmuştur. Sadece bizim galaksimizde 400 milyar yıldız ve 50 milyar gezegen olduğu düşünülmektedir.

Atomlar

İnsanlar atomlardan oluşur. Atomları inceleyen bir insan düşünüldüğünde aslında bu kendi kendini inceleyen bir atom grubudur sonucuna varılır.

Demir

İnsanların kanında bulunan demir, aslında çok eski yıllarda milyarlarca ışık yılı uzaklığında bulunan yıldızlarda oluşmuştur.

Satürn’ün Yoğunluğu

Satürn’ün yoğunluğu çok azdır. Hatta yoğunluğunun sudan bile az olduğunu görürüz. Eğer Satürn, su ile dolu bir yere koyulsaydı suyun üzerinde bir buz kalıbı gibi yüzerdi.

Bu arada hiç fal baktırmak aklına geldi mi? Şöyle bir gerçek falcı karşısına otur da sana görmezden geldiğin bütün gerçekleri sıralasın. İstersen online fal da baktırabilirsin! Bir sürü fal çeşitleri içinde dilediğini seç gerçek falcı sana anlatsın! 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir