Menü Kapat

Filozoflar Hakkında Bilinmeyenler

Filozoflar Hakkında Bilinmeyenler | Blog - Nar Fal

Filozoflar Hakkında Bilinmeyenler

Filozofların Hakkında Bilinmeyenler Nelerdir?

Platon

Gerçek adı aslında Aristocles’ti. Ancak sonradan Platon adı verilmiştir. Platon, geniş anlamına gelmektedir. Omuzları geniş olduğu için Aristocles’e bu isim verilmiştir. Ayrıca hocası Sokrates’in tam tersine çok çekici ve yakışıklı olarak görülüyordu. Sokrates ise fiziksel açıdan son derece çirkin bulunuyordu.

Sokrates

Sokrates, felsefe ve etik hakkında ona yardım eden bir varlığın olduğunu iddia ediyordu. Eğer günümüzde yaşasaydı büyük ihtimalle şizofreni tanısı konurdu. İçinde yer alan bir sesin onunla konuştuğundan ve sürekli ona yardım ettiğinden söz ediyordu.

Schopenhauer

Paranoyak tavırları ile biliniyordu. Sürekli olarak parasını kaybetmekten korkuyordu ve kimseye güvenmiyordu. Ayrıca tıraş olurken berberinin onun boğazını keseceğinden şüpheleniyordu. Oldukça parayonak bir filozof olarak tarihe geçmiştir.

Nietzsche

Üniversiteye profesör olarak atandığında daha 24 yaşındaydı. Gelmiş geçmiş en genç profesör olarak tanınıyordu. Ancak asıl ilginç olan kısım doktora yapmadan profesör olmasıydı. Bir başka bilgiye göre Nietzsche, bir atın kırbaçlandığını görmüştür. Bu kırbaçlanan atı görür görmez ona sarılmıştır. O an tam bir sinir krizi geçirmiştir ve zihinsel olarak tamamen çökmüştür. 

Jean – Jacques Rousseau

Jean – Jacques Rousseau, günümüzde oldukça tanınan ve toplum sözleşmesi kavramı ile bilinen bir filozoftur. ‘Emile ya da Çocuk Eğitimi Üzerine’ adlı bir kitap yazmıştır. Ancak böyle bir kitap yazmasına rağmen 5 çocuğunu da doğar doğmaz terk etmiştir. Hiçbir çocuğuna asla bakmamıştır. Diğer kişiler tarafından ikiyüzlü olarak eleştirilmiştir.

Epikuros

Kendisi oldukça keyifçi ve hazcı olmasıyla bilinir. Ancak hiçte öyle olduğu söylenemez. Sadece ekmek, peynir ve meyve tüketiyordu. Bunun dışında kendisini takip eden kişilerin yılda bir kez şarap içmesine izin veriyordu. Bununla birlikte cinsel ilişkiden uzak durmalarını istiyordu. 

Descartes

Descartes, düşünüyorum öyleyse varım sözüyle akıllara kazınmıştır. Bu sözüyle bilinen filozof, analitik geometriyi gördüğü bir rüya aracılığıyla ortaya çıkardığını söylemiştir. Bir gün tamamen soğuktan korunma amacıyla içinde fırın bulunan bir odaya kendini kapatmıştır. O gece üç imge gördüğünden bahsetmiştir. İşte o odadan çıkana kadar analitik geometriyi geliştirmiştir. Matematiksel metodu felsefeye uygulama fikrini ortaya çıkarmıştır.

Albert Camus

Futbol tutkunuydu. Albert Camus, futbolu tutkuyla seven biriydi. Hatta futbol onun için edebiyattan ve tiyatrodan çok daha öndeydi. Her zaman önce futbolu tercih etmişti.

Jean – Paul Sartre

Jean – Paul Sartre ölüm döşeğindeyken verdiği bir röportajda annesine karşı ensest hislerinin olduğunu söylemişti. Bununla birlikte birde kadınlar tarafından boğulmaktan korktuğunu itiraf etmiştir. Partneri ile açık bir ilişkiye sahipti. Bu konuda oldukça özgür davranıyorlardı. Ayrıca partneri de biseksüeldi. 

Ludwing Wittgenstein

Çok zengin bir babası olmasına rağmen o daha sade bir hayat yaşıyordu. Babası vefat ettiğinde ona miras kalmıştı. Ancak o sade hayatı tercih ettiği için profesör maaşıyla geçiniyordu. Oldukça sade olan odasında yatak, masa ve sandalyeden başka bir şey yoktu.

Kant

Kant, fazlasıyla dakik bir insandı. Hatta esnaf bile onun yürüyüş vaktine göre saati ayarlardı. Tüm hayatı boyunca planlı ve organize bir yaşam sürmüştür. Asla rutinlerinden şaşmamıştır. Her işini tam vaktinde ve zamanında yerine getirmiştir ve bundan asla şaşmamıştır.

Bu arada hiç fal baktırmak aklına geldi mi? Şöyle bir gerçek falcı karşısına otur da sana görmezden geldiğin bütün gerçekleri sıralasın. İstersen online fal da baktırabilirsin! Bir sürü fal çeşitleri içinde dilediğini seç gerçek falcı sana anlatsın! 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir