Menü Kapat

Fal Ve Falcılık

Fal Ve Falcılık

Tarihin her sahnesinde bütün toplumların bir fal geçmişi vardır. Kendilerinden önceki nesillerden ilham aldıkları fal çeşitlerini geliştirmişlerdir. Yeni teknikler kazandırmışlardır. Kimileri unutulmuş kimileri ise günümüze ulaşmıştır. 

Fal, beraberinde falcılığı getirmiştir. Falcılık zamanla meslek haline gelmiş ve falcı olmuştur. Kimi toplumlarda saraylarda önemli kişilikler haline gelmiş kimi toplumlarda halkın her tabakasında bulunmuştur. 

Her toplumun kendisine göre gelenek ve görenekleri olmuştur. Farklı inançlar altında toplanmışlardır. Çeşitli değişkenlere bakıldığı zaman ise fal ve falcılıkta kendilerini gelenek ve inanç çatısı altında farklı teknikler geliştirmelerine sebep olmuştur. 

Yazılarımızın çoğunda belirttiğimiz gibi fal, geçmişte neler olduğunun ve gelecekte neler olacağının merakından dolayı ortaya çıkmıştır. İnsanlar bu hakkı her zaman kendilerinde görüşlerdir. Merak duygusunu gidermek için ise farklı tekniklerle deneme yapmışlardır. Bu denemeler sonrasında aldıkları doğru sonuçlar üzerinden çalışmalarına devam etmişlerdir. Doğru sonuç veren teknikleri geliştirmişlerdir.

Yıldızlardan yola çıkarak geleceği ve yeni doğan çocukların karakterleri belirlenmeye çalışılmış. Kralların çocuklarının nasıl bir lider olacağı tahmin edilip o yönde yetiştirilmiştir. Her saraya giren fal, daha sonra halka iniş ve sokaklarda bakılır hale gelmiştir.

Fal Ve Falcılık | Blog - Nar Fal
Fal Ve Falcılık | Blog – Nar Fal

Bilinen en eski fallar arasında doğum haritası analizi, yıldızname, ateş falı, su falı, kemik falı, kül falı, çay falı gibi fal çeşitleri bulunmaktadır. Bazı fal çeşitlerinin nereden çıktığı bilinirken bazıları ise sadece tahmin edilmektedir. Bütün falların çıkış noktasının ise Mezopotamya olduğu düşünülmektedir. Mezopotamya dışında da toplumların yaşadığı ve yazılı kaynak bırakmadıkları için falın Dünyanın her yerinde var olduğu tahmin edilmektedir. 

Toplumlar arası ticaretin artması, son yıllarda gelişen internet ağı gibi faktörlerle günümüzde fal ve falcılık o kadar çok yayılmış ki bir günde bakılan fal sayısının 1 milyondan aşağı düşmediği tahmini öne sürülmektedir. 

Sosyal medya üzerinden bakılan online fal , yüz yüze bakılan fallar, eğlencesine bakılan fallar derken yukarıda belirttiğimiz sayı çok gibi görülmemelidir. 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir