Menü Kapat

Nedir Bu Kripto Para Dedikleri?

Nedir Bu Kripto Para Dedikleri?

NEDİR BU KRİPTO PARA DEDİKLERİ?

Bugünlerde fal baktırmak isteyen danışanlarımızın aşk ilişkileri ile birlikte en çok merak ettikleri konunun başında maddi durumlarının düzelip düzelemeyeceği geliyor. Özellikle gerçek falcı tarot falı açılımı yaptığında akıllarındaki iş projelerini danışıyor ve atacakları adımlardan emin olmak istiyorlar. Alanında uzman en iyi falcılar vasıtasıyla da geleceklerine yönelik soru işaretlerini cevaplandırmak için fal baktırmak istiyorlar ve biz de hal böyle iken, ortalığı kasıp kavuran kripto paranın ne olduğuna dair bir içerik hazırlamak istedik. 

Nedir Bu Kripto Para Dedikleri?
Nedir Bu Kripto Para Dedikleri?Nedir Bu Kripto Para Dedikleri?

Kripto Para Nedir?

2009 yılı itibariyle hayatımızda olmaya başlayan kripto parayı kriptografi kullanılan dijital para birimi olarak kısaca tanımını yapabiliriz. Herhangi bir merkeze bağlı değildir ve herhangi bir kurum tarafından da yönetilmez; kendi kendine işleyebilen bir yapıdadır. Kullanıcı bilgilerini ve kullanıcının hesabını şifrelendirme biliminin yardımıyla dijitalleştirir ve oluşturulan bu sanal kodlar sayesinde de sistemin güvenliği sağlanır.  Kullanıcıların hesaplarındaki kripto paranın değer kazanması veya kaybetmesi de kullanıcının kontrolündedir; ancak elbette arz-talep dengesi uyarınca paranın süreğen biçimde değişkenlik gösterir. Kripto paranın özelliklerini kısaca şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Bir merkezden yönetilmiyor olması
  • Kayıtların ve işlemlerin kırılması neredeyse imkansız şifreleme yöntemleriyle güvenli biçimde saklanması
  • Paranın yalnızca para sahibinin kontrolüyle el değiştirebilmesi
  • İnternet üzerinden bilgisayar ağları ile elektronik ortamda saklanması
  • Herhangi bir devlet veya kanun önünde geçerliliğinin olmaması ancak yine de ticari işlemler için kullanılabilmesi 

Kripto Para Madenciliği

Kripto paranın üretimi, kullanıcıların kazım işlemi yapmasıyla olur ve bu sebeple de adına kripto para madenciliği adı verilir. Kripto para birimlerinin birçoğunda belli bir üst sınır bulunur ve bu üst sınıra yaklaştıkça da işlem yapmak güçleşir. Kripto para madenciliği yapmak için gerekli olan ekipmanlar ise işlem gücü yüksek bir bilgisayar ile güçlü bir internet bağlantısıdır.

Kaç Çeşit Kripto Para Vardır?

CoinMarketCap’in sahip olduğu verilere göre Bitcoin, Ethereum, XRP, Bitcoin Cash başta olmak üzere 5.500’ün üzerinde kripto para bulunmaktadır. Kripto para birimleri birbirleriyle aynı değildir ve sahip oldukları avantajlar ve dezavantajlar farklıdır. Ancak hepsi oldukça spekülatif yatırımlardır. Uzun vadede başarıyı garantilemez, yatırım yapılmadan önce yüksek oranda risk içeren bir girişimde bulunulduğunun farkında olunmalıdır.

Bitcoin

Orijinal kripto para Bitcoin’dir ve içlerinde en güvenli bulunan da budur. En fazla bilinirliğe sahip olan Bitcoin aynı zamanda taşıdığı itibar dolayısıyla da en çok tercih edilen kripto para birimi konumundadır. 

Ethereum

Ethereum, teknik terimlerle konuşmak gerekirse blockchain (blok zinciri) teknolojisidir ve Ether de Ethereum içerisinde yer alan coin’dir. Doğrudan yatırım yapmak yerine Ether satın alarak Ethereum blok zincirini oluşturan şirketlere yatırım yapılabilir. Bir kripto para birimi olmasının yanında onun farklı olmasının nedenlerinden biri farklı uygulamalara sahip olmasıdır. Örnek olarak, son zamanlarda popülerleşmiş olan NFT yani Non-Fungible Token, dünyada eşi benzeri bulunmayan dijital varlıkların blok zincirinde yer almasıdır.

Dogecoin

Bitcoin ve Ethereum’a kıyasla rekabet gücü daha düşük olan Dogecoin, başlangıçta bir şaka olarak kripto endüstrisinde yer edindiği için güvenilirliği şüphelidir. Ancak başta Elon Musk olmak üzere sosyal medyada aldığı övgüler sonucu fiyatı yükselmiştir.

Kripto Para Nasıl Alınır?

Çeşitli platformlar aracılığıyla açılacak kripto para cüzdan hesabına, gerçek para birimi ile para yatırılır ve bu para ile de dijital para satın alınır. Buradaki paranın değer kazanması veya kaybetmesi de piyasanın arz-talep dengesine bağlıdır doğal olarak. Kripto parası borsasında yapılan bütün işlemler, alım-satım, anlık yükseliş ve düşüşün takip edilmesi, bu piyasayı oluşturan değerlerdir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonTELEFON ET