Menü Kapat

Spor Ve Beslenmeyle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Spor Ve Beslenmeyle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar | nar fal

SPOR VE BESLENMEYLE İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Söz konusu sağlığımız olduğu zaman çoğu kez kulaktan dolma bilgilerin kurbanı olabiliyoruz. Kalıcı sağlık sorunlarından korunmak için neyin doğru neyin yanlış olduğu konusunda bilinçli olmakta fayda var. Özellikle spor ve beslenme konusunda yetkinlikleri olmayan insanların sosyal medya üzerinde de fazla kitlelere bu bilgileri yaymaları sorunu daha da büyütüyor. 

SPOR EFSANELERİ

Efsane 1: Yağlar Kasa Dönüşür

Kilo vermeye karar verdiğinizde elbette kas kütlenizi artırıcı ağırlık antrenmanları yapmanız gerekir. Ancak bunu yaparken yağ yakımına da dikkat etmelisiniz. Gerçek şu ki, kas kütlenizi artırmak için yaptığınız egzersizler yağ dokusundan bağımsız şekilde çalışır. Vücuttaki kas dokusu ve yağ dokusu birbirinden bağımsızdır. Yağ yakmak istiyorsanız bunun en önemli etkeni kalori açığı yakalamaktır. Yani aldığınız kalori miktarı harcadığınızdan daha az olmalı. Yapılan egzersizler kalori harcamaya yarar ve kas kütlenizin artması da yağ yakımında avantaj yaratır.

Düzenli bir egzersiz programına uymanız ve kalori alımınızı azaltmanız sağlıklı şekilde yağ yakmanızı ve kilo vermenizi sağlar. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta beslenmenizi düzenlerken fazla düşük kalorilerle hareket etmemeniz. Ayrıca özellikle kadınlarda çok düşük bir yağ yüzdesi ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilir.

Efsane 2: Aç Karnına Yapılan Egzersizler Yağ Yakımını Hızlandırır

Fiziksel yapımız gereği vücudumuz yaptığımız antrenmanlara çabucak adapte olabilir. Dolayısıyla haftada bir ya da iki kez aç karnına yapılan egzersizlerin yağ yakımına yardımı olabilir. Şayet egzersizler her gün aç karnına yapılıyorsa vücut buna uyum sağladığı için önemli yağ depolarını tutarak yağ yakımını kısıtlayabilir.

Efsane 3: Hızlı Kilo Kayıplarının Nedeni Su Kaybıdır

İnsan vücudu sanılanın aksine aşırı miktarda su tutmaz. Eğer hızlı biçimde kilo kaybetmişseniz büyük ihtimalle bu ağırlığın azalmasına sebep olan ödem kaybetmeniz değil kas kütlenizin azalmasındır. Bu sebepten ötürü hızlı şekilde kilo verdireceğini iddia eden beslenme programlarını uygulamak sağlık açısından ciddi riskler taşır. Vücudun bütünlüğü için kaslarımız büyük önem taşır; dolayısıyla kilo verme yolculuğunda kas kaybını minimum düzeyde tutmaya çalışmak gerekir.

Efsane 4: Kaslanmak İçin Çok Fazla Protein Tüketmek Gerekir

Kas kütlesi kazanmanın en etkili yolu ağırlık antrenmanlarından geçer. Egzersizler yıpratılan kasların beslenerek beklediğimiz büyümeyi gerçekleştirmesi için protein miktarı beslenmemizde büyük önem taşır. Bu sebeplerden ötürü protein alımını spor yapıyorsak artırmamız gerekir. Dikkat edilmesi gereken nokta, zaten herkesin belli bir protein miktarına ihtiyacı olduğu. Gereğinden fazla alınmış protein de zararlı etkilerini göstermeye başlar. Özellikle son zamanlarda gece yatmadan önce protein alınması gerektiğine dair popüler olmuş bir görüş vardır. Ancak fizyolojik olarak melatonin hormonunun sentezlenip testosteron hormonunun azaldığı saatlerde protein sentezi de oldukça düşer. Bunun yerine kasları dinlendirmek için uyumak çok daha akıllıca bir seçim olacaktır.

Efsane 5: Ne Kadar Çok Terlersek O Kadar Çok Kilo Kaybederiz

Egzersiz esnasında çok terleyerek yağ kaybına değil su kaybına uğrarsınız. Vücudumuzun suya çok ihtiyacı olduğundan egzersiz esnasında kaybettiğimiz suyu yerine getirmek için bol miktarda su içmek gerekir. Yaşınıza, cinsiyetinize, yaşam koşullarınıza uygun olarak seçtiğiniz egzersiz türünü düzenli olarak yapmak yağ yakımı için yapılabilecek en etkili yöntem olacaktır.

Spor Ve Beslenmeyle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar | nar fal
Spor Ve Beslenmeyle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar | nar fal

(Günümüzde yaygın biçimde tercih edilen kahve falı , su falı , yıldızname, tarot falı , aşk falı veya diğer adıyla katina falı dışında, fal baktırmak istediğinizde fal çeşitleri içinden dilediğinizi seçebilirsiniz. Geleceğinize dair öğrenmek istedikleriniz aşk hayatınızla ilgiliyse özellikle aşk falı tercih edebilir, daha geniş yorumlara ihtiyacınız varsa diğer fal çeşitleri deneyimleyebilirsiniz. Ayrıca dünyanın neresinde yaşıyor olursanız olun bir gerçek falcı ile telefon aracılığıyla online fal da baktırabilirsiniz. Diğer fal çeşitleri ile birlikte aşk falı da dahil olmak üzere online fal hizmetinden faydalanabilirsiniz.)

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir